История
Президентът на "ПЪРВИ ЧАСТЕН СИНДИКАТ": Скандалите с обществени поръчки в БДЖ ще продължават до като Ръководството и политиката на управление не бъдат сменени.
"ПЪРВИ ЧАСТЕН СИНДИКАТ" многократно с колегите от "ГРАЖДАНСКА ИНИЦИАТИВА ЗА ОБЩЕСТВЕН И РЕЛСОВ ТРАНСПОРТ" предоставяше подробна информация за скандални обществени поръчки и генерирани разходи за милиони за сметка на българските граждани". По искане на"ПЪРВИ ЧАСТЕН СИНДИКАТ" сегашното ръководство нееднократно беше освобождавано! При всяко идване на Ивайло Московски в транспортното министерство то беше връщано отново./ виж още "Господин Министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, вижте си хората, които повторно назначихте в БДЖ, http://pchs-bg.org/docs/Analiz%20BDG%201-1.pdf / Поредната процедура по ЗОП е открита с решение на Управител на "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД от 12.02.2018 г. с бюджет 4 082 400,00 лева без ДДС.
Обществената поръчка е за ремонт и техническо обслужване на локомотиви и технически изисквания по план за извършване на ТП-МПР-ГПР и извънпланово техническо обслужване на локомотиви серия 46200;44001;44002 - всички собственост на "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД. Тревожното е ,че при задълбочен анализ за извършване на дейностите се установява, че една не малка част от тях се извършва от "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД, като например: смяна на бандажни гривни от колооси; теглово балансиране и уравновесяване; дефектоскопия; ревизии и ремонт на спирачните системи и др. Години наред "ПЪРВИ ЧАСТЕН СИНДИКАТ" и"ГРАЖДАНСКА ИНИЦИАТИВА ЗА ОБЩЕСТВЕН И РЕЛСОВ ТРАНСПОРТ" настояваше с официални документи всички дейности по техническо обслужване и ремонт на локомотивите да не "бъдат изнасяни" извън поделенията на БДЖ, защото виждаше в това оскъпяване на услугата и облагодетелстване на частни фирми приближени до управляващите, източване на трите дружества: "Холдинг БДЖ" ЕАД; "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД;"БДЖ - Товарни превози" ЕООД и воденето им към ликвидация, фалит и раздържавяване! Нещо повече цялата материална база за извършване на всичко това беше собственост на трите дружества. Така извършваните технически обслужвания и ремонти ще бъдат плащани по два пъти, веднъж от "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД и още веднъж за частната фирма "спечелила" обществената поръчка, ето това се нарича източване на дружеството до окончателната му ликвидация! Възниква и актуалният въпрос "къде са работниците и служителите" които не са членове на "ПЪРВИ ЧАСТЕН СИНДИКАТ"? Потънали в юридическа неграмотност и оскотяване се превърнаха в съучастници на всички ликвидационни процеси извършвани в трите дружества!
Честито уволнение дами и господа!

Дамян Петров
Президент на "ПЪРВИ ЧАСТЕН СИНДИКАТ"
"ПЪРВИ ЧАСТЕН СИНДИКАТ" спечели делото срещу Агенция по приватизация и следприватизационен контрол(АПСК) в Софийският административен съд. Делото бе повдигнато по повод намерението на Агенцията да продаде на безценица "БДЖ - Товарни превози" ЕООД. Президентът на Синдиката Дамян Петров заяви, че е доволен от крайния резултат по делото, което продължи две години и благодари на "Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт" и всички български граждани за подкрепата. Решението на съда идва след като от АПСК заявяват, че нямат претенции върху собствеността на "БДЖ - Товарни превози" ЕООД. От своя страна Дамян Петров - Президент на "ПЪРВИ ЧАСТЕН СИНДИКАТ" оттегля жалбата си срещу Агенцията. През 2012 година Дамян Петров подава жалба във Върховен административен съд в опит да спаси от съкращение 4000 служители на "БДЖ - Товарни превози" ЕООД. След дълго ходене по мъките и множество съдебни заседания, АПСК се отказва от претенциите си върху имуществото на държавното дружество. Въпреки спечелената битка "БДЖ - Товарни превози" ЕООД продължава да бъде апетитна хапка за Кабинета "Борисов". Липсата на синдикална култура в българските граждани и в частност на служителите на БДЖ са причина за трудното провеждане на адекватни екипни действия за търсене на отговорност от виновниците и запазване активите на Държавата, собственост на българските граждани. Синдикализираните служители в БДЖ по номенклатурен признак и незаконосъобразното ограничаване правото на избор за членство и допусната дискриминация с признаване на една единствена форма на договаряне – Колективно трудово договаряне /КТД/ води до липса на синдикална защита и прекратяване на трудовите им право-отношения.
„ПЪРВИ ЧАСТЕН СИНДИКАТ" е учреден на 04.06.2012 г. и регистриран на основание чл.18 ал.1 във връзка с чл. 20 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел от Великотърновският окръжен съд.